czwartek, 25 sierpnia 2011

MÓJ PIERWSZY TRAWNIK

Moja działka to część trawnika pomiędzy drzewami owocowymi, warzywniaczek, altana. Chcieliśmy, aby działka była bardziej rekreacyjna. Dlatego z części starego warzywniaka wydzieliliśmy fragment na nowy trawnik.
Jak każdemu marzy się piękny gęsty i zielony trawnik. Jest wiele poradników i porad, jaką trawę siać, miejsca i sposoby siania. Czy założyć trawnik samemu, czy zatrudnić firmę? Firma kosztuje, a założenie samemu trawnika daje większą satysfakcję!

Jak założyłem własny trawnik? Oto mój sposób:

Wybranie usytuowania, kształtu trawnika zależy od każdego wizji, czy po prostu od uwarunkowania terenu jaki mamy zagospodarować. Ja miałem do zagospodarowania część działki po nieuprawianej części warzywniaka, z drzewami owocowymi. Ziemia ciężka gliniasta, większość wystawiona na działanie promieni słonecznych. Dodatkowym utrudnieniem miało być intensywne użytkowanie przez dzieci. W sklepach czy poprzez internet jest wiele rodzajów traw wraz z ich przeznaczeniem. Na pewno sprzedający Wam doradzą. Ja kupiłem przez internet trawę Herkules - zapewnia mocną i trwałą darń odporną na wyrywanie  i wydeptywanie. Jest odporna na wysychanie i nie wymaga częstego podlewania, Polecana na tereny pochyłe i skarpy. Posiada małe wymagania glebowe.
 
Oto miejsce przed posianiem trawnika:

Jak wszyscy radzą, nowy trawnik dobrze jest zacząć od przygotowania podłoża, czyli gleby. Każdy radzi, by użyźnić glebę, nawieźć piasku, czarnej ziemi czy torfu. Ja mam ziemię gliniastą. Każdą ziemię należy dobrze odchwaścić. Jeśli macie czas i cierpliwość dobrze jest po przekopanej, wyrównanej ziemi odczekać aż chwasty wzejdą, wtedy dobrze jest opryskać środkiem chwastobójczym (Roundup, Taifun, czy podobne).
Ważne jest też oddzielenie trawnika od pozostałych elementów działki – warzywniak, rabata kwiatowa, żywopłot. Ja użyłem rollboarder przy rabacie oraz warzywniaku i plastikowego obrzeża między żywopłotem. Sprzyja to estetyce działki oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się trawy. Można do tego użyć również palisady drewnianej bądź plastikowej, kostki brukowej... wszystko według upodobań i zawartości portfela.
Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dobre ubicie gleby. Staranne wygrabienie i wyrównanie terenu pod trawnik. Gdy to uczyniliśmy, należy ubić grunt. Można użyć walca stalowego (w sprzedaży). Ja w pierwszej fazie wyrównania podłoża wykorzystałem część brony odwróconej, a na niej ułożyłem ciężkie klocki drewniane – razem efektywnie wyrównywało podłoże, jednocześnie je utwardzając (robiłem za konia, ale efekt był). Dobrze jest przed założeniem trawnika posypać nawozem na trawniki (znajdziecie wiele rodzajów w sklepach – ważne by był na nowo założony trawnik) oraz wapnem, trawa ponoć lubi ziemię zasadową.  Przy sadzeniu sianiu trawy korzystałem już z pożyczonego stalowego walca. Przed posianie trawy przejechałem po terenie kilka razy walcem wzdłuż i poprzek by trawa miała lepszą podstawę wzrostu i by woda nie stała w dołkach.
Ważne jest też sianie samej trawy. Wpierw po zwalcowaniu lekko ziemię zruszamy grabiami. Rodzaj trawy dobieramy do gleby i zastosowania trawnika. Trawy kupujemy zawsze więcej niż doradzają producenci traw. Sam kupiłem więcej niż proponowali i gdybym nie kupił jeszcze na inne miejsce do siania by mi brakło. W związku z tym, że założony trawnik był usytuowany miedzy rabatą, drzewami owocowymi i żywopłotem siewnik, który sobie kupiłem był nieużyteczny, zastosowałem więc tradycyjny ręczny siew. Sianie na przemian raz w jedną stronę, później w drugą stronę prostopadle na przemian. Nie należy żałować nasion, nie wszystkie zakiełkują, część zjedzą ptaszki i inne zwierzątka, część wyschnie lub zgnije. Po siewie nasion trawy różnie radzą, ja delikatnie nasiona przegrabiłem z ziemią kolczatką (mogą być grabie), po tym jeszcze raz zwalcowałem podłoże z nasionami i podlałem wszystko. Ważne przy podlewaniu, by nie wymyć nasion, a tylko podłoże zrosić. Okres do siania trawy to kwiecień-maj lub wrzesień-październik. Ja siałem na początku maja, trzeba pamiętać o podlewaniu przy suchych i gorących dniach. Muszę przyznać, że długo kiełkowała. Następnym razem będę siał w sierpniu. Dosiewałem na starym trawniku fragment i po dwóch dniach już ładnie wzeszła (cieplej i wilgotniej).

Oto miejsce po posianiu trawy:








  

Kolejną bardzo ważną zasadą utrzymania pięknego trawnika jest systematyczne jego koszenie. Pierwszego koszenia dokonujemy, gdy trawka osiągnie wysokość 10 centymetrów i przycinamy ją o 3-4 centymetry. Po tygodniu przycinamy młodą trawę do wysokości 5 centymetrów. W momencie kiedy nasz nowy trawnik zagęści się zaczynamy kosić go regularnie. Systematyczne koszenie powoduje zagęszczenie się trawnika oraz wyeliminowanie wszelkiego rodzaju chwastów, które nie są wstanie regenerować się po stałej utracie części zielonej rośliny.
W uprawach amatorskich przyjęto, że trawę powinno się kosić raz w tygodniu, ale wszystko i tak wynika z tego czy jest sucho, czy ciągle pada, czy jest ciepło i wilgotno – wtedy rośnie szalenie! Ostatnie koszenie przeprowadzamy pod koniec października.
Trawę najlepiej kosić, gdy jest sucho, gdy trawa nie wilgotna, mokra (klei się i zapycha kosiarkę).
Po koszeniu należy dokładnie zgrabić skoszoną trawę, pozostawione resztki gromadzą wilgoć i mogą powodować gnicie trawnika.

Oto trawnik po I koszeniu:


Oprócz regularnego koszenia trawnika ważnym elementem jest nawożenie trawników, aby je wzmocnić i żeby się lepiej rozwijały. Gdy niedostatecznie odchwaściliśmy miejsce na trawnik, możemy dokonać tego po kilku koszeniach, są różne nawozy i preparaty na zachwaszczony trawnik – nie wszystkie na nowo założony, choć samo koszenie wystarczająco wyeliminuje rozwój chwastów.
Dodatkową moją praktyczną uwagę stanowi wypalanie roślin zielonych np. Roundupem wokół krawężników, palisad, rollboarderów przy trawnikach. Po tym zabiegu zamierają wszelkie rośliny zielone, zarasta mchem – wszystko celem dojścia kosiarką i dokładne wykoszenie trawnika.

Trawnik dziś:


3 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ładnie wygląda ten trawnik i jak na pierwszy raz to jestem naprawdę mocno zaskoczona - pozytywnie oczywiście. Ja dodatkowo u siebie w ogrodzie używam jeszcze specjalnych środków do pielęgnacji trawy z firmy http://www.substral.pl/ i dzięki nim można mieć naprawdę oszałamiające efekty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń